×

Kontakta oss

Preferens AB
Hamntorget 5
652 26 Karlstad

Vi dricker gärna kaffe medan du berättar.
Sedan gör vi något riktigt bra av din kommunikation

Din kontakt med oss ska aldrig kännas svår och krånglig.
Vi kallar det sällan för möte när vi ses. Hellre fika. Sugen på en kopp?

Film till FTG:s sociala plattformar

Film

Välkommen till Villbergastaden

Webb

Tillgänglighetsanpassad webb till Geijerskolan

Webb

Animation för digital presentation JL Toppteknik

Animation

”Preferens jobbar med webb, print, film och digital marknadsföring. Vi tycker om att möta kunder och bygger lättsamma och långsiktiga relationer”.

Preferens i korthet

 

Vi på kontoret

Oskar kalitzki

Oskar Kalitzki

Digital marknadsföring / Projektledning
Tel. 054-202 10 56
oskar@preferens.se

Per Johansson

Per Johansson

Webbutveckling / Design
Tel. 054-202 10 55
per@preferens.se

Johan Wettergren

Illustration / Animation
Tel. 054-202 10 57
johan@preferens.se

Elin Nilsson

Illustration / Animation
Tel. 054-202 10 57
elin@preferens.se

Sebastian Wiman

Film/ Foto
Tel. 054-202 10 57
sebastian@preferens.se

Sara Fahlstad

Grafisk design
Tel. 054-202 10 57
sara@preferens.se

Mikael Hallgren

Mikael Hallgren

VD / Projektledning / Copy
Tel. 054-15 13 10
mikael@preferens.se

Från bloggen

 

Den fotografiska treenigheten

Publicerad i Film - 4 Mar 2022

Fotografin har förändrats mycket historiskt sett men de grundläggande fysikaliska principerna gäller än idag. Jag är tveksam att gemene man som ställer in ISO-värdet på sin mobiltelefonkamera egentligen vet vad värdet avser. ISO kommer ju från den tid då all fotografering skedde på fysiska media, d.v.s. film.

Läs mer